← zpět na seznam článků

Prohlášení vlastníka budovy podle nového občanského zákoníku (NOZ)

02.06.2014 | Ing. Dalimil Foltánek

 K čemu slouží prohlášení vlastníka:

Prohlášení o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám dle ust. § 1166 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "prohlášení vlastníka") je úkon, který může učinit vlastník budovy, případně spoluvlastníci či manželé, ve které mají vzniknout nejméně dvě jednotky (byty, prostory sloužící k podnikání – dříve nebytové prostory), z nichž každá se stane samostatnou věcí a lze s ní libovolně nakládat.

Prohlášení vlastníka musí být vždy učiněno v písemné formě a je ho zapotřebí vždy, když má vlastník budovy zájem převést vlastnické právo alespoň k jedné jednotce v domě.

Využití: převod družstevních bytů do vlastnictví členů družstva, změna prohlášení vlastníka budovy – např. při přestavbách domů, půdních přestavbách apod.

K čemu je nutné přizvat geodeta při vyhotovení prohlášení vlastníka:

V prohlášení vlastníka je potřeba uvést odborně zaměřené plochy bytových jednotek a prostor sloužících k podnikání (zde totiž nastala zásadní změna na základě nového občanského zákoníku).

Plocha bytových prostor a prostor sloužících k podnikání se určí jako půdorysná plocha všech místností bytu ohraničená vnitřním límcem svislých stěn vymezující byt, včetně půdorysné plochy všech svislých konstrukcí uvnitř bytu – jako např. stěny, pilíře, komíny, zabudované skříně, vany apod.

U mezonetových bytů a bytů s galeriemi jsou další přesné specifikace, které stanovují výpočet podlahové plochy.

Naše právní poradna:

Nejčastěji se ptáte

Po zápisu Prohlášení vlastníka do katastru nemovitostí bude jako vlastník všech jednotek zapsán ten, kdo byl doposud vlastníkem celé budovy (např. dva bratři, manželé, bytové družstvo či paní Nováková s panem Jarolímem apod.). Jakmile se ale rozhodnou, že každý z nich chce mít svoji část budovy, tj. mít „na sebe napsanou“ tu kterou jednotku, je potřeba spoluvlastnictví rozdělit - v případě dvou spoluvlastníků je potřeba sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. U tří a více osob je způsob dvojí – buďto již zmíněnou dohodou o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví všech spoluvlastníků či pouze Dohodou o oddělení spoluvlastnictví jednoho z nich, kdy se provedení vypořádání jeho podílu, přičemž ostatní spoluvlastníci zůstávají nadále spoluvlastníky zbytku jednotek. Vlastnictví jednotky je ale možné nabýt i jinými způsoby – např. smlouvou o převodu jednotky, a to úplatnou či bezúplatnou, při darování, směně apod. V případě, že potřebujete poradit s nejvhodnějším typem smlouvy, neváhejte se na nás obrátit.


Zaujala Vás některá z našich služeb?


Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat
na telefonu 777-272-854, e-mailu info@foltanek.cz,

nebo nám zanechte vzkaz a my se Vám co nejdříve ozveme:

Příjem zakázek


Volejte kdykoliv: 777-272-854

.. nebo nám zanechte kontakt
a my se Vám co nejdříve ozveme!
Copyright © 1998-2020, Foltánek s.r.o | admin | spřátelené odkazy